Biomanželka

Autor: Jana Borzová | 16.2.2012 o 22:23 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  108x

Za knihu Biomanželka získal Michal Viewegh Ocenenie Český bestseller 2010, ktoré mu už po druhýkrát udelilo Rodinné kníhkupectvo. Humorne-ironický príbeh o modernej žene, matke a manželke, a tak trochu možno aj autobiografia jedného z najpopulárnejších súčasných českých autorov. Sedem z jeho knižných titulov už bolo sfilmovaných. Jehho knihy sú preložené do 23 jazykov.

Príbeh autor rozpráva prostredníctvom tretej osoby. Dula - Svatava, pomáhala jeho manželke počas tehotenstva a pri alternatívnom pôrode. Táto pre jeho ženu spriaznená duša sa v ich domácnosti zabýva na nekonečne dlhých 7 rokov. Stáva sa pozorovateľom rodinného života Mojmíra a Hedvigy. Ako otec chápe, že nemôže konkurovať vlastným dcéram - Sáre a Báre, pretože deti majú prirodzene prvé miesto v živote ich matky. Láska matky a otca je pre deti nenahraditeľná. Je úspešným autorom. Ako príťažlivý muž sa teší pozornosti žien. Trápi ho však, že z množstva lásky, ktorú jeho žena rozdáva deťom a všetkým naokolo sa, aspoň kúsok lásky jeho ženy nezvýši aj pre neho? Je pre ňu akoby neviditeľný. Cíti sa nepotrebný. Plní jej sny o vytvorení domova v novom dome so záhradou. Ako mladomanžel žiarli na charizmatického architekta, ktorý je so ženou jeho srdca spriaznený jemu neznámymi duchovnými silami. Ponechá jej voľnosť v rozhodovaní, čo rýchlo oľutuje, lebo jeho predstavy sú diametrálne odlišné od predstáv jeho ženy a architekta. Za soka v láske komicky považuje aj starého záhradníka. Tento odborník na bylinky podporí jeho ženu v zámere vytvoriť bio-záhradu. Tá je potom odrazovým mostíkom k zdravej strave u nich doma. Prirodzene smeruje až k vytvoreniu bio-klubu. Manžel ironicky konštatuje, že postupne klesá v rebríčku priorít svojej manželky. Sťažuje sa svojmu priateľovi, ku ktorému uteká domu, keď jeho pohár trpezlivosti pretečie. Vadí mu, že je na poslednom mieste záujmov jeho ženy, ktoré sa počas materskej dovolenky postupne rýchlo rozrastajú. Stáva sa len akýmsi sponzorom životných potrieb svojej rodiny. Ochotne sponzoruje všetky manželkine vzdelávacie aktivity, keď sa sama chce stať tiež dulou, a potom aj poradkyňou dojčenia. Podporí ju pri založení materského centra a neskôr dovolí aj školu pre detí u nich doma. Paradoxne posledná charitatívna akcia jeho manželky - adopcia chlapca na diaľku mu prinesie radosť, lebo tlmočí a píše pre neho listy v angličtine. Tamal sa konečne začne zaujímať o neho. Chlapec sa pritom iba úprimne pýta – ako sa má. Kniha je príjemným čítaním. Gradovaná vtipne ironicky, z pohľadu muža, ktorého iritujú všetky nekonečne dôležité aktivity žien, matiek tretieho tisícročia. Toleruje ich a finančne štedro podporuje. Manželke sa pomstí po svojom. Napísaním tejto knihy. Čitateľom daruje príjemný pohodový relax. Živo som si predstavovala, ktorá z mojich priateliek by sa hodila do hlavnej úlohy, ak by chceli knihu sfilmovať. Netrúfnem si však do tejto úlohy nominovať žiadnu českú ani slovenskú herečku. Nechala by som sa príjemne prekvapiť výberom režiséra.
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?